Grave of the Fireflies_ Ateşböceklerinin mezarı

Bir animede ne kadar ağlayabilirsiniz?

Bu anime savaşı, çocukları, çaresizliği anlatıyorsa ve benim gibi sulu gözlüyseniz film boyunca ağlıyabilirsiniz. 2. dünya savaşında ki Japonya’yı anlatıyor ve birçok savaş filminden daha  başarılı bulunmuştur. Yarı biyoğrafik bir kitaptan uyarlanmıştır.

Gelelim hikayemize Seita(14) ve kız kardeşi Setsuko(4)’nun babaları donanmada savaştığı için hasta anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Taki o kara güne kadar. (japonya’ya atom bombasının atılması) Bombardımanda anneleri kaybeden çocuklar teyzelerinin yanına gönderilmiştir. Seita küçük kız kardeşine bir türlü gerçeği söyleyemez ve annesinin birgün iyileşeceğini söyler. Teyzelerin yanına gelen çocuklar burada da istenmezler. Teyzeleri çocuklara sürekli fazlalık olduklarını hatırlatır. Hatta Seita kaldıkları odaya bir ocak ve prinç alarak yemeklerini burada yiyeceklerini söyler. Bu sahneler çok duygusaldı özellikle teyzenin sofrada herkeze yemeğin tanelerinden bol bol koyup çocuklara sadece suyunu koyması insanın içini sızlatıyor. Öz teyzeleri bile çocuklara savaş zamanı sahip çıkmazken kim cıkacak. Burada savaşın ne kadar acımasız olduğunu ve herkesin sadece kendini düşündüğünü görüyoruz.

Bu muameleye dayanamayan Seita kız kardeşini alarak evden ayrılır. Göl kenarında bir mağarada kendilerine ev yaparlar. Seita etraftan topladığı eşyaları buraya getirir. Yemek için de etraftaki tarlalardan yiyecek çalarlar. Birgün yakalanır ve tarlanın sahibinden dayak yer. Çok zor durumda olsalarda teyzelerinin baskıları olmadığı için mutlulardır ve kendilerine eğlence yaratırlar. Geceleri ışık kaynakları ateşböcekleridir.

Bu sahnelerde küçük Setsuko’nun açlığa dayanamadığını ve atom bombasının etkisi yüzünden vücudunda kırmızı lekeler ve kaşıntılar başladığını görüyoruz ve kaçınılmaz sonu tahmin ediyoruz. Çaresiz abi ne yapacağını bilemez ve yemek bulmaya çalışır ama kimsenin bir çocuğa verecek yiyeceği yoktur ,  o çocuk açlıktan ölse bile.

Seita’nın yapacağı hiçbir şey kalmaz, ölümü beklemek dışında…

İşte böyle insanın yüreğini sızlatan bir anime, filmide çekilmiş ama altyazıları çıkmamış belki de animesi kadar iyi olmadığı içindir. İki küçük kardeşin gözünden savaşın acımasızlığını anlatan birçok uzunmetraj savaş filmden başarılı gösterilen bir anime. Mutlaka izleyin derim.

Grave of the Fireflies_ Ateşböceklerinin mezarı” üzerine 6 yorum

 1. gerçekten çok etkileyici bir anime. Dram türünde birçok beyazperde yapımına tercih ederim. beni en çok etkileyen sahnelerden biri seita’nın denizde açıldığında gördüğü hayal olmuştu. müzikler zaten müthiş. gözyaşlarını tutabilmek imkansız gerçekten.

  • Gerçekten çok etkileyici bir animeydi, filmide çekilmiş geçenlerde gözüme çarptı ama animesi böyle etkiliyorsa filmini hiç izlemeyeyim. Sayende böyle bir animeyi izlemiş oldum, tekrar teşekkürler. 🙂

 2. Aslında bu animeyi izlemeyi çok istiyordum vakti zamanında ama artık pek de istiyor değilim.Özellikle yorumunu ookuduktan sonra bu kararımı iyice pekiştirmiş oldu.Ben dramatik şeylere gelemiyorum, üzüleceğimi bile izleyemem.Zaten yazını okurken daha izlemeden kardeşler adına yeterince üzüldüm, konusunu bileyim eş dost muhabbetinde bahsedecek kadar bilgim olsun ama izlemeyeyim..

  • Dramatik şeyler izlemeyi sevmiyorsan hiç tavsiye etmem, ama benim gibi arada, içinde bir sıkıntı olduğu zamanlarda, biraz ağlayayım içimi dökeyim ( çok işe yarıyo insan rahatlıyo) dediğin zamanlar olursa tam onlara göre bir anime, her dakikasında yüreğin sızlıyor. Kimbilir filmi nasıldır bende onu izlemeye hiç cesaret edemiyorum.

 3. Eğer savaşta bir çocuksanız en çok acıyı siz çekersiniz. En masum ve acıları en az hak eden kişi siz olmanıza rağmen. Sadece zayıf oldukları için ellerinden bir şey gelmez. Hatırlamak bile tüylerimi diken diken yapıyor.
  Savaşın kötülüğünü, acısını en iyi anlatan yapımlardan… İnsan olmanın ne demek olduğunu size bir kez daha düşündürüyor.
  Eline sağlık güzel bir yazı olmuş. Özellikle sevdiğim bir animeye… 🙂

  • Çok teşekkürler 😉
   Dediğin gibi insan olmanın ne demek olduğunu, daha doğrusu ne kadar çok insan olarak görünen ama meğer olmayan kişi olduğunu güzel anlatan animelerden..
   Teyzelerinin ve çifçinin sahnesi beni çok etkilemişti:(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s