Paprika “Rüyalarınızla yüzleşmeye hazır mısınız?”

Sanırım anlatması en zor anime filmlerden. Çünkü izlediğinizde bir süre sizde etkisinden kurtulamıyorsunuz, kafanız karışıyor. Tıpkı afişi gibi 😀 Önceden uyarayım bir süre durup filmi sindirmek gerekebilir. 😀

Bir araştırma merkezindeki bilim adamları ( ki bunlar psikoterapist) çok önemli bir alet icat ediyorlar. DC-MINI’yi adını verdikleri bu cihaz sayesinde insanların en gizli en kıyıda köşede kalmış rüyalarına girerek onların kişilikleri hakkında bilgi almalarını sağlıyor. ( Freud’un kuramını benimsemişler anlaşılan 😀 )  Yanlız bu cihazın kötü yanlarından biri Kulllanıldığı kişiyi kontrol altına alınması kişilik değişimine uğraması bile sağlanabiliyor. Yani kötü ellere geçtiğinde çok tehlikeli bir silah olacak cinsten bir şey.

4 tane üretilen bu cihazın biri kayboluyor. Aynı zamanda Dr. Tokito’nun ekibinden bir üye olan Himuro bir gün ortadan kayboluyor. O günden itibaren etrafta özelikle klinikte insanlar garip davranışlr göstermeye başlıyor. Demekki MINI kötü ellere geçmiş bile… Acaba MINI kim çalmıştır ve ne amacı vardır? Ayrıca hikayemizin Paprika’yala ne tür bağlantısı vardır?

Gelelim Paprika’ya, aslında bir efsane olduğu sayılan bu kadın insanların rüyalarına girip onları kontrol edebilmektedir. (Mitolojideki Morpheus gibi, tabi bu ismi Matrix filmindende hatırlıyoruz.) Halk arasında efsane olarak dilden dile dolaşsada aslında gerçektenden Paprika vardır. Sürekli aynı rüyayı gören ve hep aynı yerde biten bir komiser rüyasının anlamını öğrenmek için ve devamını görebilmek için Paprika’ya başvuracaktır.

Filmin ilerleyen sahnelerinde Paprika’nın iki kimliği olduğunu anlıyoruz. (Gerçek kimliğini söylemem süpriz olsun. 😀 ) Ve birden olayların nasıl bir noktada kesiştiğini görüyoruz. Hem görsellik açısından hemde konu itibariyle izleyiciye çok şey vadeden bir anime.

En iyi uzun metraj anime ve en iyi müzik seçilmiş. Ve Oscara aday olmuş. Yapımında o zamanın en gelişmiş teknikleri kullanılmış. Zaten izlerkende kendinizi rengarenk bir dünyanın içinden buluyorsunuz ve paprikayla birlikte rüyalara gezintiye çıkıyorsunuz. aşağıdaki resimde MINI’yle kontrol edilen bir rüyayı görüyoruz, filmin bir çok sahnesinde göreceğimiz o dev panayırdan bir görüntü.

Film Fragmanı:

Psikolojik ve gerilim türünde film sevenler için kaçırılmaz bir fırsat derim ve iyi seyirler dilerim.

Paprika “Rüyalarınızla yüzleşmeye hazır mısınız?”” üzerine 2 yorum

    • İzlemeni şidetle tavsiye ederim 😉 Hem eğlenceli hem düşündürücü bir anime (hatta düşündürücü yani hayli bi fazla 🙂 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s