Cennetimden Bakarken/ The Lovely Bones

Neyle başlasam nasıl başlasam bir türlü bulamadım. Hani sözün bittiği yer vardır ya öle bir şey işte bu film. Başından sonuna kadar karmakarışık duygular içinde izliyorsunuz. Nefret ediyorsunuz, üzülüyorsunuz, kızıyorsunuz, acıyorsunuz, umut ediyorsunuz… Ve film bittiğinde durup düşünüyorsunuz böyle olaylar kaç masun çocuğun başına geliyor, işte bunu düşündüğünüz an içiniz cız ediyor. Anlayacağınız gibi filmin etkisinde baya bir kalmışım ama kalınmayacak gibi de değil. Kitaptan uyarlama bir film olan Cennetimden Bakarken’in kitabı için son sayfasını kapatsanızda daima hatırlayacaksınız denmiş, bence filmi içinde geçerli bu söz.

14 yaşında bir cinayete kurban giden Susie Salmon, cennet ile cehemnem arasında bir yerde kalmıştır. Cesedi ve katili bulunamamıştır. Ailesi hala umudu kesmemiş onun geri döneceğine inanmaktadır. Film Susie’nin bebekliğinden görüntülerle başlar, kardeşlerini, anne babasını, komşularını, hoşlandığı çocuğu tanırız. Birgün okuldaki sinema kulüp toplantısı yüzünden eve geç kalmıştır. Günlerdir beklediği o an gerçekleşir ve hoşlandığı çocukla birkç gün sonra buluşmak için sözleşirler. Ama Susie o buluşmaya asla gidemeyecektir. Çünkü o gün komşuları tarafından kandırıp kaçırılır. Susie gözlerini açtığında tanıdığı yerlerdedir ama etrafındaki insanlar onu duymuyor ve görmüyordur. Bir süre sonra öldüğünü anlar ama bunu kabul etmek hem onun için hem ailesi için çok zordur.

 Susie, cennete geçmek yerine iki dünya arasında kalıp ailesini arkadaşları ve en önemlisi katilini izlemektedir. Ailesinin ondan ümidi kesmemesini, katilinin delilleri yok edişini çaresizce izlemektedir. Orada tanıştığı arkadaşı Hunny sürekli ona dünyayla bağlarını koparıp cennete gitmesini söylesede Susie bir türlü sevdiklerini bırakamak istemez, yada yarım kalanları bitirmeden gitmek istemez. Ghost Whisperer’ı izleyenler bilir, ölenler bu dünyadaki bağlarını koparmadıkları sürece arada kalırlar. Bu konu üzerine çok film yapılmıştır ama konu küçük bir kız çozuğu olunca ve gerçek bir olaydan alınmış olunca insanı daha bir etkiliyor.

Film yorumlarında kitabı okuyanlar, filmi  pek başarılı bulmamışlar.Bence kitabını okuduğumuz filmlerin kitaplarını yok sayarak izlemeliyiz yoksa her zaman hayal kırıklığına uğrarız. Birde cennet tasfirleri başarılı bulmamışlar ama zaten cenneti göstermediki filmde filme sürekli vurguladı arada kaldım diye, orası Susie’nin cennetiydi. 2009 yapımı bir olmasına karşın ülkemizde yeni vizyona girmiştir. Fırsat bulursanız izlemenizi isterim, ama yüreğiniz kaldırır mı bilmem. Benim gibi komedi filminde bile ağlayacak yer bulan biriyseniz hiç tavsiye etmem. Belki şöyle düşünmemiz içimizi biraz olsun rahatlatır: filmdede olduğu gibi kötüler birgün cezasını çeker. Adil Dünya İnancı dediğimiz bu inanca ister istemez inanıyoruz veya inanmak istiyoruz  kötülerin cezasını cekmediği bir dünyada yaşamak istemiyoruz çünkü bunu kaldıramayız. Umarım gerçekten ama gerçekten böyle birşey vardır ve kötüler birgün cezasını çeker.

Not: Bugüne kadar yazdığım en duygusal ve isyankar yazımdı sanırım. Filmlerde ne kadar ağlasamda normalde hüznü hiç sevmem hep neşeli olmaktan yanayım ve öleyimde. Filmin etkisi olsa gerek bu akşam izleyince böyle oldu, idare edin artık 😀 Daha neşeli, eğlenceli filmlerde görüşmek üzere, kendinize çok ama çok iyi bakın…

Cennetimden Bakarken/ The Lovely Bones” üzerine 6 yorum

 1. Ya bu filmi nasıl izlemek istiyorum anlatamam; bir sinema dergisinde konusunu okuduğumdan beri aklımda.Ama işte o tembellik var ya, şimdi yanımda kardeşim olsaydı kesinlikle zorlamıştı beni, oturup mutlu mesut kalkmıştım başından..Senin yazını okuduktan sonra yine içimde o “bned ekesin izlemeliyim” duygusuyla artık diyorum ki bu akşam kesin izleyeceğim..

 2. Bencede kesinlikle izlemelisin Ofori, insanın yüreğini sızlatan bi havası var ama yinede izlenmeli. İzledikten sonra yorumlarını bekliyorum 😀

 3. Biraz olumsuz yaklaşacağım bu filme. Çok ağır bir konu seçip, sırtını görsel efektlere dayamış P.Jackson. Şahane olabilirmiş, ama bir o karaktere bir bu mekana diye zıplayıp görselliği ile başımızı döndürmekten, asıl vurucu etkiyi yapacak yönlerini geçiştirmiş ( anne ve babanın yaşadığı travmaya seyirciyi yabancı bırakıp, afet süper-babanne üzerine daha çok kamerayı çeviriyor mesela. iyi çevirdin bari babanne o cool maskesi altında ne yaşıyor içinde onu anlat ama yook. ) Görüyoruz ama hissetmiyoruz filmi. Kitabı okumadım, iyi ki de okumadım yoksa dha da ateş saçıyor olacakmışım 😀

 4. Bende kitabını okumadım ama film yorumlarında kitabı okuyanlar kitapta anne, babanın ve büyükannenin daha ayrıntılı işlendiğini söylüyorlar hatta büyükannenin filmde melek gibi gösterildiğini kitapta daha kötü bir karakter olduğu yazılmıştı. Ama filmde daha çok görsel konulara ağırlık verilmiş sanırım bir kaç yıldır bir görselliktir almış başını gidiyor filmlerde, çoğu görselliği için için gidiyor filmlere.
  Ben bu filmi beyendim ama dediğin gibi karaktere daha ayrıntılı girebilirdi ama kızın durumunu çok güzel anlattığını düşünüyorum.
  Unuttummadan bloguma hoşgeldin Ena, her zaman beklerim. 😀

 5. Hoşbulduk 😀
  hepsi iyi güzel de bu Susie’yi gören/hisseden diğer kız ne iştir anlamadım ben. Yakışmamış hikayeye, Harry Potter’a döndürmüş filmi. Arafta kalmış Susie’nin sahneleri yeterince fantastikti zaten, gerçek dünya ile fantastik bi bağlantı noktasına ihtiyaçları yoktu ki pek işlevi de yoktu o karakterin. Kitapta var mı, varsa fonksiyonu nedir merak ediyorum onu.

 6. Dikkat dikkat bu yazı spoiler içermektedir. Sonra okudum öğrendim tadı kaçtı sitemleri kabul edilmeyecektir. 😀

  Gelelim şu kıza, bence onun tek fonksiyonu ( kızdan eşya gibi bahsettik ama kusura bakmaz inşallah.) Susie’nin son dileği olan öpücüğü gerçekleştirmesiydi. İtiraf ediyorum baya saçma sahneydi ama işte son isteği oldu diye rahatladık en azından. Ama başlardaki garip istenmeyen, kimsenin anlamadığı kız gibi (klasik Amerikan okul filmllerinde ki gibi) gezmesi gereksizmiş gerçekten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s