Avatar- The Last Airbender

Bugün Tv de gezinirken Nickelodeon’da gördüm Avatar’ı geçensene büyük bir zevkle izleyip bitirmiştim 3 sezonu, bugün görünce eskiyi yad edip tekrar izledim. Türkçe seslendirmeleri fena değildi. Aklıma gelmişken yazayım dedim hazır yakında filmi çıkacakken animesinede bi göz atmak lazım. Aslında anime demek doğru değil çünkü Amerikan yapımı bir animasyon çizgidizi diye geçiyor. Şuna bildiğimiz çizgi film desek ya, büyüklere tabi 😛 Büyüklere dediğime bakmayın aslında 6-11 yaş olarak tasarlanmış sonra birde bakmışlarki büyükler daha çok izliyor 😀 ( hayır kendimi kandırmıyorum, güvenilir kaynaklar bile diyorki büyükler daha çok izliyor. ) Neyse zaten oldum olası sevrerim çizgi filmleri, sanırım bir yanım hiç büyümeyecek. 😀

Gelelim bizim animasyon çizgidizimizin konusuna : Dünyada elementleri kontrol edebilen 4 ulus vardır. Bunlar hava göçebeleri, toprak krallığı, su kabilesi ve ateş ulusudur. Bunların ait oldukları elementleri kontrol etme güçleri vardır, tabi bu yeteneğe hepsi sahip değildir. Örneğin suyu kontrol edebilene Su bükücü denir. ( vay be örnekli anlatıma bile geçtim. :D) Avatar ise bu dört elementin hepsini bükme gücüne sahiptir. Aynı zamanda dünyadaki huzur ve dengeyi sağlamak zorundadır. Avatarlık ulustan ulusa geçer biri öldüğünde gücünü sıradaki ulus devralır. Avatarın Ateş ulusundan olduğu zamanlar ateş kralı avatarı öldürerek dünyayı ele geçirmeyi planlar ve başarılıda olur. artık denge bozulmuştur. Ateş ulusundan sonra avatar görevi hava gezginlerindedir. Bunu bilen ateş kralı bütün hava gezginlerini öldürerek avatarı tamamen ortadan kaldırmak ister. Hava gezginlerinin hepsini zalimce öldürür. Ama unuttuğu tek bir kişi vardır. Oda Avatar Anng’dir.

  Avatarlara 16 yaşına geldiklerinde avatar oldukları söylenir ve dört elementide bükme gücü öğretilirdi ama savaş olduğu için Anng bunu 12 yaşında öğrenmiştir. Tüm çocukluğu mahfolmuş ve çok ağır sorumluluklar alması gerekmiştir buna dayanamayan Anng kaçar ve bir fırtınaya yakalanır. Bu sırada kendisini ve Uçan Bizonu Appa  yı korumak için bir hava bolancuğu yapar ve böyle donar. Bu olaydan tam 100 yıl sonra Su kabilesinden Katara ve Sokka adlı iki kardeş onu bulur ve kurtarırlar.

Tüm dünya 100 yıldır avatarın gelmesini ve bu savaşa son vermesini beklemektedir. Ateş ulusu tüm ulusları hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Beklenenden 100 yıl geç gelen Avatar bu savaşa son verebilecekmidir? Avatarın öldüğü sanan ateş ulusu Anng in uyanıp bütün gerçekleri öğrenmesi ve Avatar haline dönüşmesiyle avatarın yaşadığını anlayacak ve peşine düşecektir. Avatar haline dönüştüğü zaman gözleri ve vucudundaki oklar parlıyor ve çok güçlü oluyor. Çünkü geçmişteki bütün avatarların gücü onda birleşmiş oluyor. Ve diğer avatar heykelleride bu sırada parlıyor böylece ateş ulusu avatarın yaşadığını öğrenmiş oluyor.

Ateş kralının oğlu Zukko babasına karşı gelmiş ve saraydan kavulmuştur. Affedilmesinin tek yolunun ise avatarı öldürmek olduğu söylenir. Zukko gururunu yeniden kazanmak için avatarın peşine düşer. Bakalım Anng su, toprak ve ateş bükmeyi öğrenebilecekmidir? Tüm dünya ondan ateş kralını yenmesini beklerken o hala oyun düşkünü 12 yaşında bir çocuktur.

Senaryo 3 kitap gibi tasarlanmıştır. Su, Toprak ve Ateş diye gitmektedir. Her kitap bir sezonu oluşturuyor ve hikaye o ulusta geçiyor. Çok eğlenerek izlediğim bir animasyondu, yeri geldiğinde hatta genelinde çok gülerek izliyorsunuz. Üzerine düşen onca göreve rağmen Anng’in oyun sevdası ve tabii Sokka’nın aptallıkları, Katara’nın her olayda mantıklı bir çözüm bulması ve 2. sezon katılacak olan Toph’un görmeyen gözüyle normal kişilerden bile daha çok şey görebildiğini büyük bir zevkle izleyeceksiniz. Anime seven, çizgi film izleyen, animasyon filmlere denk gelmiş ve çok sevmiş olanlar mutlaka izlesin derim… Daha fazla bilgi almak için bakınız: Vikipedi .

Ayrıca Temmuzda filmi gösterime girecek, oyuncuları pek benzetemeselerde merakla beklemekteyim filmi. Sanırım diğer avatar filmi ile bir isim karışıklığı yaşanmasın diye direk  “Son Hava Bükücü” diye vizyona girecek. Zaten diğer filmi duyar duymaz bu sanıp sevinmiştim. Ama Navi avatarı çıktı 😀 Filmini merak edenler ise buraya tık tık : Sinemalar Bu animasyonun film anlatımında da görüşürüz umarım ki bende bu blog sevdesı oldukça görüşürüz 😀

Avatar- The Last Airbender” üzerine 5 yorum

  1. Avatar Amerikan yapımı olupta gönlümde taht kuran tek çizgi dizi heralde. Çünkü küçüklüğüme baktığımda aklımda kalan hala hatırladığım, sabahları uykumdan fedakarlık yaptığım, okuldan dönüşte yemek yemeyip ya da arkadaşlarlar eskimo yemeğe gitmeyip eve koşmama neden olan animelerdir. Meslela kaptan tsubasa, ay savaşçısı, dragon ball vs. Ancak bu çizgi dizide ctesi ve pazarları 12 buçuk, 1 den önce evden çıkamamama neden olmuştu. Birde söylemeden edemeyeceğim o soka ve momo vazgeçilmezimdi. Gerçi 3. kitapta zukko’yuda çok sevdim. Yani ben severim, seviyorum, sevdim 😀

  2. Bende toph ve zukko nun amcasını çok severdim yaa en ciddi anlarda bile ikiside sözleriyle beni çok güldürdüler. Birde Appa nın olmadık yerlde kocaman diliyle milleti yalaması, sokko nun her defasında dahiane birşey bulmuş gibi gelmesi kimsenin onu takmaması… ahh ahh daha neler, neler var.
    Filmi biran önce gelsede gitsem. Gerçi karakterleri hiç gözüm tutmadı (özellikle zukko hiç olmamış) ama animeye bağlı kalındıysa güzel olacaktır.

  3. Ah ah çok heycanladım şimdi. İzlerken ki zamanlarım aklıma geldi. O toph’la büyükbaba dediğin gibi ayrı bir şekerdi. Hele toph ile sokkanın atışmaları ama toph’un sokkaya yanık durumları. Büyükbabanın çay ve şu oynadıkları oyun neydi onuttum pullarla onlara olan hastalığı ama bir o kadar da zeki oluşu. Anng’in katara’ya aşkı, saftirik durumları, sinir nöbetleri ve tabikide “yipyip” 😀 Ama ben bir tek orda katara’dan hoşlanmıyordum, nedense ısınamadım o kıza :S ama bir akıllıda lazım yanlarına hani 😀

  4. Geri bildirim: The Last Airbender “Buda hava bükücünün son filmi olsun lütfen” « Astrea'nın Atlası…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s