Lemon Tree

Bir kaç ay önce İletişim Fakültesinin film gösterimlerinde izlemiştim bu filmi, yine güzel ve anlamlı bir film seçmişler. Benim gibi film canavarıysanız ve kafa dengi bir arkadaşınızda varsa (yoksa en kısa zamanda bir adet edinilmeli:P ) okul tam bir film hazinesi olabiliyor. Her fakülte kendi çapında film etkinlikleri düzenliyor. Bizim fakültede genelde Felsefe bölümü her hafta yapar ama saatleri birtürlü uymaz bana. Bizim Psikoloji klubü bir ara her ay bir film gösterimi yapardı ama bu sene bıraktılar o işleri.

Neyse gelelim filmimize: öncelikle film Almanya, Fransa ve İsrail yapımı. İsrail sınırına çok yakın bir yerde yaşayan Selma’nın kocası ölmüştür ve çocuklarıda kendi hayatlarını kurmuştur. Selma babasından kalan limon bahçesine bakarak ve gelirini bu bahçeden sağlayarak huzurlu bir şekilde yaşamaktadır taki İsrail Savunma Bakan’ı Selma’nın bahçesinin yanına bir villa yaptırıncaya kadar. Artık yeni komşusu bir savunma bakanıdır ve sık limon ağaçlarının olduğu bu bahçeden rahatsız olmuştur.  Bundan sonra hayat Selma için hiç kolay olmayacaktır.

 Savunma Bakanı ve eşi yerleşir yerleşmez bahçe kontrol edilir etrafı dikenli tellerle kaplanır ve gözetim kulubesi dikilerek askerler 24 saat bahçeyi kontrol eder. Sadece bununla da kalmaz Bakan bir emirle bahçenin tamamen yok edilmesini istiyordur. Tüm hayatı bu bahçe olan Selma’nın kolay pes etmeye niyeti yoktur. Ve bir avukat tutarak dava açar. Bu süre içinde bahçeyi girmesi engellenir ve ağaçlar kurumaya başlar. Selma  her şeye rağmen gizlice bahçesine girerek ağaçlarını sulamaya ve limonlarını toplamaya çalışır. Tüm bu olanları evinin penceresinden izleyen savunma bakanının eşi ile Selma arasında garip bir iletişim vardır. Bu iki kadın birbirlerini çok iyi anlıyorlardır.

Kısa sürede dava uluslar arası bir önem kazanmıştır. Selma ve avukatı arasında bir yakınlaşma başlamıştır. Acaba Avukatın  kendinden yaşça büyük olan Selma’ya ilgisi gerçekmidir yoksa davayla bir ilgisimi vardır? Davanın sonucu ve limon ağaçlarının kaderi nasıl olacaktır? Bunlarıda izleyip öğrenmek lazım değil mi 😀 Gayet durağan ilerleyen ama sıkmayan hatta davanın sonucunu merak ettiren bir film. Astrea bu filmi tavsiye eder mi, tabiki eder ve iyi seyirler diler 😉

Lemon Tree” üzerine 4 yorum

  1. Çok güzel bir film olduğunu hissediyorum. Adıda ayrı bir şirin ya! Nedense filmi izlemeden çok ama çok sevdim. En yakın zamanda izlemek lazım.

    • Toplu gösterimler için seçilebilecek en güzel filmlerdendir bencede, hatta böle bişi yapmasalardı garanti izlemezdim evde, iyiki yapmışlar. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s