EXO, From EXO Planet

 EXO SM Entertainment’in iki alt grup ve 12 üyeden oluşan yeni grubu. SM şirketi bu grubun çıkışında daha önce hiç denenmemiş bir yöntemi deniyor. Grup EXO-K ve EXO-M olmak üzerine Kore ve Çin’de aynı anda çıkış yapacak. Tanıtımlardan ve çıkış stratejilerinden anladığımız kadarıyla EXO sadece Kore ve Çin değil adını tüm dünyada duyurmayı planlıyor. Buna da grubun yıllarca tanıtımlarda yaşatarak yapmaya çalışıyor olabilir:P (umarız böyle değildir)

Kore müzik piyasasında ilk defa böyle bir çıkış yapıldığından öncelikle tanıtımına bir göz atalım daha sonra alt grupları ve üyeleri tanıyalım.

SM Entertainment’in EXO Tanıtım Aşamaları:

 • İki alt grup için official siteler oluşturuldu. (Özel youtube, facebook hesaplarıda dahil olmak üzere)
 • SM ilk olarak EXO’daki her üye için özel hazırlanmış tanıtım videolarını belirli aralıklarla yayınladı. Tabi buna üyelerin fotoğrafları da eşlik etti.
 • Tanıtım videoları yayınlanmaya devam ederken EXO’nun  3 üyesi Kai, Lu Han ve Se Hun, diğer SM gruplarıyla birlikte W Live S.M. Fashionistas çekimlerine katılıyor. Çekimlerin videoları da yayınlanıyor. Üçünün çekimlerini buradan izleyebilirsiniz.
 • 12 üyenin de tanıtım videoları bittiğinde prolog single adı verilen grup üyelerini tanıtım amaçlı bir şarkı ile piyasaya ilk adımlarını atmış oluyor. SM bu sefer tek şarkı ile yetinmiyor ve “What is Love” ve “History” adlı şarkıların hem Korece hem Çince versiyonlarını aynı anda yayınlıyor. Bu sayede grup üyelerinin seslerini duyarken kliplerle de danslarını görmüş oluyoruz.
 • Tüm bunlara rağmen EXO ana albümlerini yayınlamadığı ve sahne almadığı için çıkış yapmış sayılmıyor. Sahne almak için yine özel bir tarih seçiliyor, 31 Mart. EXO 21 Aralık’ta ilk teaser videosunu yayınladığı için 31 Mart tarihinde tam olarak 100. günleri oluyor. 100 günlük tanıtım aşamasının sonunda 31 Mart Seul Olimpiyat Parkı, Olimpiyat Salonunda ilk defa sahne alacak. Aynı sahne 1 Nisan’da Çin’de gerçekleşecek.
 • EXO’nun albümü ise Nisan ayında aynı gün ve saatte Kore ve Çin’de piyasaya çıkacak.

Şimdilik tanıtım aşamaları böyle (en azından benim bildiklerim bu kadar) ilerde EXO bize ne tür sürprizler hazırlar bilemiyoruz^^ Şimdi alt gruplara bakalım.

EXO

Şirketi: SM Entertainment

Tür: Kpop

Hayranları: EXOtics

Üyeleri: Kai, Se Hun, D.O, Chan Yeol, Baek Hyun, Su Ho, Xiu Min, Lu Han, Lay, Chen, Tao, Kris

EXO-K (Kore)

Offical Site

Youtube

Facebook

~ÜYELER~

Kai

Gerçek İsmi Kim Jong In olan Kai Ocak 1994 doğumlu. (Acı ama gerçek) Grubun ilk ve en çok tanıtım videosu yayınlanan kişisi Kai oldu. Her ne kadar anlatım bozuklarıyla dolu bir cümle kursam da siz onun grubun en gözde ismi olduğunu anladınız.

*Gruptaki görevine bakacak olursak ana dansçı, vokalist ve rapper olarak yer alıyor.

 *Daha önce DBSK’nın Hahaha şarkısının tanıtım filminde oynamış. Ayrıca Shinee’den Teamin ile çok yakın arkadaşlarmış. Hatta ikilinin fotoğraf çekiminden şöyle şeker bir videosu var.

Se Hun

Oh Se Hun gerçek adını kullanan ünlülerden, Nisan 1994 doğumlu. Gruptaki görevi tıpkı Kai gibi ana dansçı, vokalist ve rapper.

Bu çocuğu gülerken çok az görebilirsiniz şahsen ben şimdiye kadar ki videolarında bir iki defa güldüğünü gördüm o da hafif bir gülümseme:) Çinlilere benzettiğim için Çin grubunda yer alır diye düşünmüştüm ama Koreli’ymiş.

D. O.

Gerçek adı Do Kyung So olan DO, 1993 doğumlu ve grubun ana vokalli. buradaki fotoğrafı ile ilk kliplerdeki hali pek benzemiyor çünkü klipte daha küçük görünüyor. Zaten küçük diyeceksiniz, haklısınız ama bu fotoğrafta daha olgun görünüyordu:)

Beak Hyun 

Byun Baek Hyun’da gerçek adını kullanıyor, 1992 doğumlu olan Beak Hyun grubun büyüklerinden ama bize göre hala küçük:) Grubun ana vokallerinden.

Su Ho

Gerçek adı Kim Joon Myun sahnede Su Ho adını kullanıyor.  (Bazı kaynaklarda sahne adını Joonmyun olarak da görebilirsiniz ama SM’nin sitesinde Su Ho olarak görünüyor) 1991 olup grubun lideri, ayrıca grubun ana vokallerinden.

*Kendisi Exo-K’daki favori elemanımdır. Ayrıca sonradan öğrendim ki Su Ho, İkinci Choi Siwon olarak biliniyormuş.  Şimdi bu çocuğu neden neden sevdiğimi anladım kıhkıhkıh

Chan Yeol

Park Chan Yeol 1992 doğumlu, grubun ana rapper ve vokalisti. Daha önce SNDS’nin Geine şarkısı Japon versiyonun klibinde oynamış.

~KLİPLERİ~

My Lady

What Is Love

Klipte tüm sadece Exo-K değil tüm üyeler var, bu şarkının özellikle müziğini sevdim.

History

Bu klipte EXO K’yı daha yakından tanıyoruz ama yine grup bütünlüğünü bozmuyorlar ve arada 12 kişi görünüyorlar, 2.29 dakikada ise EXO M üyelerini tek tek gösteriyor. EXO-K’nın klipteki görünümleri:

EXO-M (Çin)

Official Site 

Youtube

Facebook

~ÜYELER~

Tao

Huang Zi Tao, 1993 doğumlu, adından ve EXO-M’de olmasından anlaşıldığı gibi kendisi Çinli. Aynı zamanda İngiliz vatandaşı da olabilir çünkü İngilizce adı Edison Huang diye verilmiş ve iyi derecede İngilizce konuşuyormuş.  Grubun ana rapper ve vokalisti. Kai gibi onun da bir çok tanıtım videosu yayınlandı.

Lu Han

1990 doğumlu olan Lu Han grubun ana vokali ve ana dansçısı, o da Çinli, SM’ye 2009’da katılmış.

EXO-M’deki favori üyelerimden, daha doğrusu EXO-M’i K’ya göre daha çok sevdim. Neredeyse tüm üyelerini sevmekle beraber Kris’i daha bir çok sevdim. (Ona daha sonra geleceğiz)

Chen

Gerçek adı Kim Dong Hae, 1992 Kanada doğumlu olan Chen aslen Koreli ama Çin grubunda olduğu için sahne adı olarak Chen’i seçmiş. Grubun ana vokali ve çok güçlü bir sesi var.

Sahneye ilk olarak SBS Gayo Daejun 2011’de SM Orkestrası’nda çıkmış.

Lay

Gerçek adı Zhang Yi Xing, 1991 doğumlu Çin vatandaşı ama Korece’yi de çok iyi biliyor. İlk başta EXO-M’in lideri olarak düşünülmüş ama sonradan Kris EXO-K yerine M’de yer alında lider Kris olmuş. Grubun ana dansçısı ve vokalisti.

İlk kez 2005’te  Star Academy adlı yaşırışmada televizyona çıkmış ve üçüncü olmuş. (Çin kanalında)  2010 yılında SHINee’den Jonghyun sakatlanınca onun yerine konsere çıkmış.

Lay de EXO-M’de ki favori üyelerimdendir.

Xiu Min

Gerçek adı Kim Min Seok, 1990 doğumlu ve grubun ana vokali. Görünüş itibari ile Çinlilere benzese de Koreli.

2008 yılında SM’nin Everysing Contest’in ikinciliğini kazanmış.

Kris

Gerçek adı Wu Yi Fan, 1990 Kanada doğumlu, aslen Çinli. Kanada da ki ismi Kevin Wu. Grubun lideri ve rapperı. Tüm EXO’nun ağabeyi olarak bilinirmiş, soğuk görünüşünün aksine oldukça konuşkan biri.

İlk başta EXO-K’da düşünülmüş ama sonradan SM Çin’de de büyük bir çıkış yapmayı planladığı için iki grup dengeli olsun diye EXO-M’e alınmış ve grubun lideri olmuş.  İlk olarak Girls Generations’ın 2011 konserinde sahneye çıkmış.

Daha önceden de söylediğim gibi bu grupta ki en sevdiğim eleman Kris’tir. Suju’dan Siwon neyse EXO’dan Kris’te öyledir diye abartırmışım ama öyle yani yapacak bir şey yok:P Gerçi bu iki grubu da toptan sevdim.

~KLİPLERİ~

What Is Love 

Bence bu şarkıya Çince daha çok yakışmış.

History

 EXO-M’in klipteki görünümleri,  isimleri altta yazıyor.

Şimdilik grup hakkında bildiklerimiz bu kadar, esas çıkış yaptıklarında ve albüm çıkardıklarında daha ayrıntılı bilgilerle bu postu güncelleyeceğim. Bu gidişle benden EXO hakkında daha çok şey okuyacaksınız gibi görünüyor;)

Not: Bu tanıtımı kullanacaksanız lütfen ama lütfen blogun linkini de içeren kaynak göstererek kullanınız. Saygılar, sevgiler^^

EXO, From EXO Planet” üzerine 11 yorum

 1. Hayran oldugum bir kiz ya da erkek grubu yoktu ama What Is Love’dan sonra Exo’yu bi iyice takip etmeye karar verdim. Hepsi cok guzel ama ozellikle Lu Han ve Kai’nin guzelligi gozlerimi yasartacak :’) Ama fan girl olacaksam da bedavaya olmayayim dedim ve Tao’cu olmaya karar verdim. Cok iyiymis su dovus isinde.Teaserini izlerken dibim dustu. D.O ve Baek Hyun’un da seslerine asik oldum. aa iyice garisti 🙂

  • Haha “fangirl olacaksam bedavaya olmayayım” düşüncesine bayıldım:) bundan sonra senin taktiği uygulayayım yoksa tüm grubu beğendim diyip hepsini listeye alacağım:D
   Benim de dikkatimi ilk Kai ve Luhan çekti ama sonra bakalım bir tüm üyeleri görelim diye tüm tanıtımları bekledim ve son tanıtımda Kris, işte budur dedim:D Su Ho’yu da sonradan kliplerde beğendim:) Lu Han’da History’de çok tatlıydı^^
   Gruptaki favorilerim Kris ve Su Ho olmakla beraber aslında tümünü çok sevdim. Tümünü sevdim diyip çıktım işin içinden yine 😀

 2. Se Hun hoşmuş dedim doğum tarihine baktım ve kahroldum. Bundan öncekilerde küçüktü ama sınır 90 bende ki o da değil 89 80’ler mahsulü olmaları gerek :)) Bunlar çok küçükkkkk 😦 Bu arada güzelim pusuda mı bekliyorsunuz ya :)) Nerede yeni grup var KİmAst (Kimbap ve Astrea birleşimi kısaltması :P) orada. Başarılar yavrularım… Çocuklar büyüyor len 94’lü adam 18 yaşında normal aslında ama ama ühhhhüüüüüüüüü 😦

  • Ahaha o zaman La Fea’cım bu grup sana göre değil bir 90’lı var o da benim Kris’im vermemmmm asdsasd
   Ah ah yeni nesil çok fena valla, yapacak bişi yok ben 90’na yakın bir insan olarak kendimi şanslı hissediyorum haha 😀
   Kimbap’ın favorileri de Kai, Tao, Luhan (Luhan da ortağız) onu da söyleyeyim de ona göre eleman seçin ahaha (İyice pazara döktük işi)

 3. yazıyı okurken öyle bir dalmışım ki, iş miş hak getire 😀 yaşımdan başımdan utanmadan ben de fena gözüme kestirmiş durumdayım kendilerini. hepsi ayrı bir cevher, ama favorim Tao ve Lu Han 😛

  • haha valla yeni nesil fena suç bizde değil:D
   Tao ve Lu Han 10 parmağında 10 marifet olanlardan, seçimin konusunda tebrik ediyorum hem yetenekli hem pek tatlı çocuklar haha^^

 4. şimdi sen bana desen “aradan onca zaman geçmiş senin bu yazıda ne işin var” diye bi cevap veremem çünkü ben de bilmiyorum :’) ne zaman açtım? neden açtım? nerden gördüm de açtım bilmiyorum ama dün en son kapattığım sayfaları aç diyince bi baktım bloga dair bu sayfa ve mikal zia’nın hikayesinin 1.bölümü :’) neyse o kadar açık kalmış şu sayfa bari bebelerin hatrına bi “merabaa” diyim dedim 😀
  üyeler hakkında bişi söylemesem daha iyi olur gibi şahsen kendimi güvende hissetmiyorum asdfghjklşi. ama sehunun bakışları cidden korkutucu değil mi? 1 kişi de katılsın bana ya :’)
  ama exo m’i geçemicem sanırım asdfghjklşi
  tao’nun “iyi derecede İngilizce konuşuyormuş” şekilde bilindiğini görünce bi KLDFLSKDJGBDFGJSBFŞLJBFGŞDSFJGBSDFGJDFŞGLJDHJGBSŞDFG oldum. daha sonra bu halim devam etti ve üstüne “tenkyu su maç” dediği anı hatırlayıp… tamam tamam fazla ezmicem çok severim kendisini 😀 -şaka maka krisi seven şurda bir avuç insanız ama ya asdfghjklşi
  ay tamam çok uzattım bi “meraba” yorumu da abartmamak lazım sonuçta asdfghjklşi

  • addasfafsd hoşgelmişin laa böle eski yazılarıma yorum gelince daha bi sevindirik oluyom. Dün twitterda paylaşmıştım bi ara ordan açmışsındır:D
   Şimcik şöle bu durum var bu Sehun arkadaşımız hiç gülmiyii hep somurtuk takıldığında azcık ucundan (birazık ama) korkunç görünebiliyor ama güldüğünde nası şirin nasıl şirin oluyor. bir rivayete göre Luhan olduğu zaman gülümsüyomuş adssasfsd HunHan var bide afdfsfads
   İşte düşün artık iyi olan o derece kötü olan nasıldır hiç düşünmeyelim:P
   Kris’im balım böceğim kalp ♥ adassfads
   Bah ben de hoşgeldini böle uzatırım işte 😀

 5. Evt bende çokkkkkkkkkkkk uzun zmn sonra yorum yapıyorum.:D bnde büyük bir exo hayranıyım canm 🙂 (bu arada Lu han bnm canımslar :D) hergün arkadaşımla köreye kaçma hayalleri kuruyoruz.:D bu arada Chanyeoluda sevin oda çok tatlı :* 😀 Arkadaşımda ztn onu(Chanyeolu)seviyor.Yazanın ellerine sağlık 🙂 büyük bir exo hayranısın heralde 😀 Bu arada ”MERHABA HERKESE” 😀

 6. luhan yüzünden biz 3arkadaş birbirimize girdik ama kaybettim gül gibi oppa ya neyse benim favorim tao zaten diğerlerini pek bilmiyomm yaa napıyım 12 kisilerr tmm rezil bir oppaobur um

 7. valla ne yalan soylım ılk bana kaı carpıldı resımlerını actıgım ılk an kaıydı:))ama cok yakışıklı degılmı neyse bn onları grolw sarkısında tanıdım ssonra dedımkı-ben bunlaarn pesını hıc bırakmayacagım ve gecenlerdede exotıcs oldum yeterlı bılgım var dıy dusundum yeterlı degl exonun bıldıgı herseye sahıbım onları cok sevıyorum en usttekı arkadassım gıbı gırlfan dıyım bn oldumm veede exoyu cok sevıyorum sımdıı aralarında hıc ayrım yapmıyorummmmmmmmm——-EXOYU SEVIYORUMMMMMMMMM—— bu yazıyı yazarkn kendımden gectım ama en buyuk dılegım onları gormek byby

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s