Kasımda Kitap Okumak Başkadır:P

sokakkedisibobVikitapta bir yılda kaç kitap okuyacağımıza dair bir hedef koyuyoruz. Ben de 2013’ün ortalarına doğru kaydolduğum için yarım yıllık bir hedef koydum, 2013 bitmeden elimde ki kitabı da bitirirsem hedefime ulaşmış olacağım. Çok mataf bir şey değil ama insan hedefine ulaşınca mutlu hissediyor:D Bakalım geçtiğimiz ay neler okumuşum.

Sokak Kedisi Bob

Ben de kedisevengillerden olduğum için kedili kitap görünce dayanamadım. Bir de o aralar nette o kadar çok gördüm ki demek bu kitapta bir şey varmış millet bu kadar okuyorsa dedim.

Arka kapaktan konusu:
“Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.
Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye… “
Tabi böyle okuyunca insan büyük bir şeyler bekliyor ama açıkçası pek beklediğimi bulamadım. Bana biraz sıradan geldi. Hayatını değiştirmesi hikayesi çok abartılmıştı. Bir kedi bir çok insanın hayatında değişiklik yapar. Ev de beslediğiniz her hayvan yapar. Çünkü sorumluluk almaya başlarsınız. Bu çocukcağızın da hayatı değişmemiş bildiğin hayatında ilk defa sorumluluk almış:D Bir de yazar kendini biraz saklamış gibi. Mesela uyuşturucuya hala devam ettiğini kitabın yarısında açıklamış. Bırakma işini kitabın sonlarında yapıyor falan. Onun dışında kedi çok kraldı ahaha onun neler yaptığını okumak zevkliydi ama öyle hayati dersler alabileceğiniz vaat edileni vermeyen bir kitap. Bob gerçekten kitapta anlatıldığı gibi acayip sakinmiş bir çok videosu var. Bir tanesini buradan izleyebilirsiniz.

birpsikiyatristin gizli defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Yine çok satanlardan ama ben daha çok mesleki olarak ilgimi çektiği için almıştım. Arka kapak tanıtımı: “Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.
Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.”

Doktorun zamanla gelişimini ve yükselişini okumak güzeldi ancak vaka örnekleri bahsedildiği gibi daha önce görülmemiş türden değildi hatta sıradandı. Eğer “daha önce görülmemiş” bir şeyler okumak isterseniz:D Oliver Saks’tan Karısını Şapka Sanan Adam’ı okumalısınız tabi alanları farklı ama olsun, Gary Small bu kadar iddialı tanıtım yapmamalıydı. Yine de okuması eğlenceli kolay okunan bir kitaptı tavsiye ederim.

548316_10151975673876450_2020968095_n

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

“Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider. Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.
Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI.
yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakamiden bilim kurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.”

Bunu kasımda okumadım ama blogda yazılmamış bir Haruki Murakami kitabı olarak boynu bükük bir köşede kaldı yazık o yüzden bunu araya sıkıştırdım:D Klasik Murakami kitaplarından daha önce yazım tarzını ne kadar çok sevdiğimi anlattığım için daha fazla bahsetmeyeceğim yoksa benden bıkacaksınız. Bu hikayede öle enteresan şeyler vardı ki beyin değiştirme işlemleri anıları silme, gölgesi kesilme ayy hangi birini anlatsam ahahah Aynı sıralar Shingeki no Kyojin animesini izlediğim için bu surlarla kaplı şehri çok benzettim. Yine merak edeceğimiz ve tahmin edemeyeceğimiz bir olay yumağı var çözülmeyi bekleyen ve ağır ağır çözülen ya da tam çözülemeyen mi diyeyim. Yine bir sürü metafor bir sürü ard anlam var. Yine bayıla bayıla okudum:)

Notlar:

 1. Fotoğraflar kendi instagram hesabımdan bu yüzden başka yerlerde kesinlikle kullanmayınız.

2. Fotoğraftaki gözlük bilgisayar kullanırken ve kitap okurken taktığım numarasız filtreli, zararlı ışın kırıcı bir gözlüktür. Bilgisayar kullanırken gözlerim çok ağrıyordu göz doktoruna gidince böle bir şey yazdı. Gerçekten faydası oluyor bu yüzden çok bilgisayar kullananlara tavsiye ederim.

3. En sonrada ki Himeji Kalesi maketini kendim yaptım, D&R’da satılıyor almak isteyenler için yapması biraz uğraştırıcı ama oldukça eğlenceliydi:)

Kasımda Kitap Okumak Başkadır:P” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba blogunuz ve yazılarınız gerçekten çok güzel. Sormak istediğim optikçilerde belirtmiş olduğunuz gözlüğün adı ve modeli ne olarak geçiyor ve fiyatı hakkında bilgi verir misiniz?

    • Merhabalar öncelikle teşekkür ederim:) Markası optelli cam hariç 75 tl ye aldım cam için zaten gözlükçüye gittiğinizde bilgisayar gözlüğü istiyorum diyince filtreli cam yazıyor:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s