Tehlikeli Diyarlardan Öyküler J.R.R Tolkien

tolkien 1

Geçen hafta başladığım kitabımı bugün yani  25 Mart Dünya Tolkien Okuma Günü’nde bitirince iki kelam yazmazsam olmaz dedim:) Bugünün Tolkien okuma günü ilan edilmesi çok eskiye değil 2007 yılına dayanıyor. Bir ara duymuştum ama aklımdan uçup gitmiş. O yüzden tam bu tarihlerde Tolkien okumam tamamen tesadüf oldu, güzel de oldu:)

Kitabımız ismi gibi tehlikeli diyarlardan, ejderhalardan, trollerden, devlerden, hobbitlerden yani fantastik edebiyat sevenlerin bayılacağı hikayelerden oluşuyor. Dört kısa hikaye var. Bunlardan biri Tolkien’in notlarına karışık bir şekilde yazdığı sonradan toparlanan şiirlerinden oluşuyor. Kitabın tanıtım yazısına bakalım:

“Peri Diyarı tehlikeli bir yerdir ve ihtiyatsız ayaklar için pek çok çukur, fazla cüretli olanlar için pek çok zindan barındırır… 

…Peri masallarının dünyası engin, derin ve yüksektir, ve birçok şeyle doludur: Orada her tür hayvan ve kuş; kıyısız denizler, sayısız yıldız; kendisi bir büyü olan güzellik, ve her daim mevcut bir tehlike; kılıç kadar keskin coşku ve hüzün vardır. O diyara girmiş bir insan orayı gördüğü için kendini talihli sayabilir, ama Peri Diyarı`nın zenginliği ve tuhaflığı gezginin dilini bağlar, anlatamaz. Ve orada bulunduğu sürece, çok fazla soru sorması tehlikelidir, çünkü kapılar yüzüne kapanabilir ve anahtarlar kaybolabilir…”

tolkien

İlk fotoğraf başlarken çektiğim ön kapağa ait, son fotoğraf ise bugün iş yerinde  bitişte çektiğim arka kapak. Çift kapak olayına bayılıyorum. Özellikle Tolkien için  süper olmuş:) Yağmura karşı kitap okumak kadar keyifli bir şey var mıdır:)

Tehlikeli Diyarlardan Öyküler J.R.R Tolkien” üzerine 3 yorum

  1. (…)Orman, elbette uzak bir Orman’dı, ama Orman cazibesini yitirmeden Niggle ona yaklaşabiliyor, hatta içine girebiliyordu. Eskiden uzaklara yürüdüğünde, söz konusu uzaklar sıradan bir çevreye dönüşürdü. Şimdi böyle olmuyordu. Kırlarda yürümeyi epey cazip hale getiriyordu, çünkü siz yürürken yeni uzaklar açılıyordu; böylece iki kat, üç kat, dört büyüleyici iki kat, üç kat, dört kat uzaklar oluyordu.

    En sevdiğim hikaye Yaprak çizen Niggle olmuştu. Tolkien okuma gününden haberim yoktu, öğrenmiş oldum. 🙂

    • Ah evet:) Niggle’nın hayalinde ki yere kavuşması çok etkileyiciydi alt mesajı falan da güzeldi o hikayenin ben de çok sevdim:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s