Oliver Stone ve Peter Kuznick’ten ABD’nin Gizli Tarihi Belgeseli

amerika

Bir görüşmek üzere yazmışım ki üzerinden ay geçmiş. Ne bitmek bilmez araymış dimi ama:) Yeniden merhabalar, blogumu çok özledim ama ne biçim özledim anlatamam:)

Birkaç gündür bu belgesele takmış durumdayım. Aslında KPSS’de ki Çağdaş Dünya Tarihi konularına faydalı olsun diye izlemeye başladım ama o kadar sardı ki film gibi sonunu merak eder oldum. Bir Amerikalı olan ve Vietnam savaş gazisi olan Oliver Stone’nin kendilerine anlatan tarihin yalanlarla dolu olduğunu düşünmesiyle ve kendi halkı başta olmak üzere tüm dünyaya gerçek tarihi anlatmak istemesiyle ortaya çıkmış bir belgesel. Aslında sadece atom bombası başta olmak üzere bombalar konusuyla film şeklinde planlanmış ama daha sonra siyasi tarih de içine alıp 10 bölümlük bir belgesel dizisi haline gelmiş.

130226-abd-gizli-2.hlarge

2. Dünya Savaşın’dan başlayan belgesel, gerçek görüntüler, ses kayıtları ve gizli kalmış hikayelerle öyküleyici bir anlatımla tarihi gözler önüne seriyor. Amerika’nın 2. Dünya Savaşını ve tüm dünyayı nasıl şekillendirdiği, gizli projeler, verilen yanlış kararlar anlatılmış. Özellikle konusu  Atom Bombası  olan 3. bölümden çok etkilendim. Hiçbirini izlemiyorsanız bile sadece o bölümü izleyin derim. Japonya’nın yenilgiyi kabul edip, teslim olmak üzere olduğunu bile bile sırf dünyaya güç gösterisi yapmak isteyen Amerika’nın, daha doğrusu binlerce yanlış karar alan Başkan Truman’ın aşağılık kompleksinin büyük bir örneği göstererek sivil bir halka yaptığı zulüm. Oliver Stone özellikle Truman’ın halka başarılı bir lider gibi lanse edildiğini ve yıllarca böyle öğretildiği anlatıyor. Ve Truman yerine, barış ve eşitlik yanlısı olan Roosevelt zamanının başbakanı  Wallace başkan olsaydı şuan tarih bambaşka olabilirdi. Ama her zaman ki gibi büyük firmaların Truman’ı başa getirmesiyle tarih çizilmiş oluyor.

atom-bombası-sonucu

Nazi Almanya’sının Hitler zamanı ve sonrası halleri, diğer ülkelerin üzerinde kurduğu planlar. ABD ve Sovyet Rusya arasında kalan Avrupa ve güçlü İngiliz stratejileri. Bozulan kararlar ve bombalanan sivil kentler, ölen binlerce hatta milyonlarca insan… Hepsi o masa başı alınan kararlar, sözleşmeler, kişisel çıkarlar için…

-abd-gizli

Bir bakıma Amerika’nın kendi kendini eleştirisini içeriyorsa da hala gerçek tarihi anlattığını söyleyemeyiz değil mi? En azından geçmiş zamanlar hakkında bize fikir verecek kendimiz var olan diğer bilgilerimize  göre yorumlayacağız. Türkiye 2. Dünya Savaşına girmediği için bize o dönemler pek anlatılmaz okullarda, tarih hep bir yerde biter. Gerisini bilmiyoruz itiraf edelim yakın tarihimizden kaçımız haberdarız? Osmanlı padişahlarını say desek bir çoğumuz sayar ama cumhurbaşkanlarımızı say desek “ımm şey hangisi önceydi ki,  kim vardi ki..” diye şüpheye düşeriz. Benim kendim adıma aldığım kararlardan biri yakın tarihimizi ve dünya tarihimizi öğrenmeye çalışacağım. Bunun için gerek belgesellerden gerekse romanlardan bir şekilde sıkılmadan okuyabileceğim ve izleyebileceğim şeyler bulacağım. Ve dilerseniz bunları sizinle paylaşırım:)

ABDnin-Gizli-Tarihi-Oliver-Stone-The-Untold-Story-of-The-United-States-15

Tekrar belgeselimize dönecek olursak, “tarih tekerrürden ibarettir” sözünü binlerce kez doğru olduğu izliyoruz. Hep aynı hatalar yapıyor hep aynı sonuçlar çıkıyor ama kimse dönüp de geçmişe bakmıyor. Önce Almanya’ya kızıyorsunuz Rusya’da binlerce insanı katlettiği için sonra Rusya’ya kızıyorsunuz karşı saldırıda Almanya’dan öcünü alırken masum halkı da öldürdüğü için, önce Japonya’ya kızıyorsunuz Çin’i ve uzak doğunun bir çok bölümünü gaddarca sömürgesi yaptığı için sonra Amerikaya’ya kızıyorsunuz Japonya’da gereksiz yere Atom bombasını kullandığı için…

ap110503171685_wide-5d2e0c9a38344a5ee227d81ef41a134d0ae731ff-s6-c30

Savaş bitiminde mahvolmuş bir Avrupa izliyoruz sonra nasıl küllerinden doğduğunu ve kendini nasıl geliştirdiğini. Tarihten ders almazsak yine aynı şeylerin olacağını biliyoruz ama tarihi ne kadar iyi biliyoruz ki?

Bir yerden başlamak lazım diyorsanız, sıkılmadan izleyeceğiniz bu belgeseli öneriyorum. Nereden izleyebiliriz bunu derseniz:  bu siteden izliyorum. Yakın Türk tarihi içinde izlemek istediğim bir kaç belgesel var. Onları izlediğim de tekrar görüşürüz;)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s