The 100: Dünyaya Dönmek Mümkün mü?

The-100-296432

Ne zamandır, “bu diziyi izleyin, bak çok güzel nolur izleyin” diye sizi sıkıştırmamışım hemen bu açığı kapatmalıyım dedim ve kolları sıvadım. Geçen haftalarda 3 günde bitirdiğim bu diziyi seçtim. Başlarda ergen dizisi olarak görünen,  ilerledikçe daha da ilginçleşen sonlara doğru sıkılıyor muyuz ne derken sezon finalinde bombayı patlatan bir dizi.

THE-100-1

Dizimiz bundan yıllar yıllar sonrayı konu alıyor. Artık insanlar dünyanın ağzına sıçmış ve yaşanmaz hale getirmişler. Çok büyük bir nükleer patlama sonunda dünyada hayatta kalan insanlar uzaya kaçmışlar. 12 farklı ulus uzayda kendi hallerinde takılırken birleşip tek bir uzay gemisi olarak yaşamaya karar vermişler. Ark dedikleri bu uzay gemisinde 100 yıl 3 nesil boyunca yaşamışlar. Başlangıçta 400 olan nüfus o kadar artmış ki artık gemileri oksijen üretemiyor ve Ark yavaş yavaş yok oluyordur.

the-ark-the-100

Bir gün dünyaya dönme hayaliyle yaşayan ancak nükleerden sonra yaşanacak durumda olup olmadığını bilmeyen Ark insanları gizli bir projeyle 100 tane genç mahkumu dünyaya göndermeye karar verirler. Mahkum dediğime bakmayın Ark’ın kuralları o kadar katı ki fazladan bir lokma yemek yemeniz ya da kullanılan sınırlı sayıda ki malzemeyi yanlışlıkla yere düşürmeniz bile sizi mahkum edebilir. Nüfus fazla imkan kısıtlı olunca çok sayıda kural var çiğneyenlere ağır cezalar veriliyor. Örneğin birden fazla çocuk doğurmak yasak ve yakalanınca aile öldürülüyor. Ya da doktorların bir hasta için fazladan tıbbı malzeme kullanması yasak. Kısaca ne kadar insan ölürse bize o kadar yer açılır gözüyle bakıyorlar:P

Pilot

100 gencin içinde olduğu mekik dünyaya gönderilirken atmosferde bir sorun yaşanıyor ve iletişim sistemleri tamamen kopuyor. Onların hayatta oldukları sadece kollarına taktıkları yaşam bileklerinden görebiliyorlar. Hikaye bundan sonra tam gaz ilerliyor ve gençler arasında gruplaşmalar, kişisel çıkarlar, liderlik savaşları, aşk üçgenleri  gibi klasik sorunları yanında yeni dünyanın doğal sorunları başlıyor.  Asıl önemlisi dünyada yalnız olmadıklarını öğreniyorlar. Baya baya kendileri kıçını kurtarıp kaçarken dünyada bir sürü insan bırakmışlar ama bu insanlar hiç de bıraktıkları gibi değildir.  Hayvanlar bile farklıdır, çift başlı geyik mi ararsınız balık pullu panter mi, parıldayan çiçekler ya da zehirli gaz bulutuna ne dersiniz. Kısaca nükleere hayır diyoruz izlerken:)

Watch-The-100-Season-1-Episode-13-Online-We-Are-Grounders-Part-II-Free

Bir yandan dünyada ki mücadeleyi izlerken bir yandan da Ark’ta ki politik mücadeleyi ve binlerce insanın kurtuluş ümidini izliyoruz. İki tarafta oldukça heyecanlı geçiyor ve bölümlerin ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz. Elbette bir sürü mantık hatası var ama izlerken bunları göz ardı ediyorsunuz.  Benim en gıcık olduğum şey çok önemli ölüm kalım meselelerin de bile olaya odaklanmayıp sürekli gönül mesellerine düşmeleri. Ona da artık gençlik işte deyip geçiyoruz:P Onun dışında en çok sorguladığımız şey 100 yıldır uzayda yaşıyorlar ama teknolojileri neredeyse yok. Bunu da malzeme kısıtlılığına verirsek kafamız rahat izleyebiliriz;)

Sezon sonuyla gelecek sezona çok iddialı başlayacağını gösteren bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle bilim kurgu severler kaçırmasın. Konu açısından çok farklı değil ama içerik açısından çok zengin;)

The 100: Dünyaya Dönmek Mümkün mü?” üzerine 3 yorum

  1. İlginç bir konuya sahip.Şu sıralar Fringe i izliyorum.Bittikten sonra araya başka diziler girmezse hemen bunu izleyeyim bari 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s