5 Gün 5 Post: 1. Gün, Kuroko no Basket Sezon 1 ve 2

Kuroko No Basket

  Bir zamanlar iş yoğunluğundan bir şeyler izleyemediğimden ya da okuyamadığımdan yazamıyordum şimdi de o kadar çok şey izliyorum ki hangi birini yazayım diye yazamıyorum.  İşte böyle hayat çok zor:P  Bu tembelliğe bir dur demeli diye kendi kendime bir etkinlik başlatmaya karar verdim. (Yazık kendince eğleniyor çocuk) Bu tatilde olduğum 5 gün için her gün bir post yazmayı düşünüyorum. Farklı türlerden yazmak istiyorum yani blogun konsepti gereğince dizi film anime kitap vb yazılar olacaktır. Başlangıcı anime ile yapalım bitirişi de anime ile yaparız belki kim bilir;)

Kuroko no Basket

kuroko_no_basket_by_sloyuna-d69khxp

Bu animeyi izlemeye karar vermem dün gibi aklımdadır. Fırtınalı bir geceydi:P Değil tabiki Japonya’da olduğumuz sene daha yeni mangadan animeye uyarlanıyordu ve reklamları TV’de dönüyordu. O zaman çok beğenmiş ve mutlaka izlicem diye kafamın bir köşesine not almıştım. Geçen sene ilk sezonunu izledim, bu sene de 2. sezonu güncel takip ediyordum ama bir yerde bıraktım. Bu hafta yeniden 2. sezona başladım ve 3 günde 25 bölümü yedim:P

Konuya gelirsek hikaye Seirin Lisesi Basket Takımı etrafında ilerliyor. Seirin Lisesi açılalı 2 yıl olmuş bir lisedir bu yüzden basket takımı henüz çok yeni ve  diğer liseler arasında çok tanınmamaktadır. Orta okullar arasında Mucize Nesil olarak bilinen Teikou Orta Okulu mezun vermiş ve Mucize Neslin 5 üyesi farklı farklı liselere dağılmıştır. Çok fazla bilinmeyen 6. Hayalet Oyuncu dedikleri ise Kuroko Seirin Lisesini seçmiştir. Kuroko diğer arkadaşları tarafından basketbolda daha ünlü bir lise seçmediği için suçlanmıştır. Ama Kuroko’nun basketbol anlayışı Mucize Neslin diğer oyuncularından farklıdır.

Kuroko-no-Basuke

Mucize Nesil Oyuncuları

Kuroko’nun basketbol anlayışında basketbol tamamen bir takım oyunudur, bireysel düşünmemeli takım arkadaşlarına destek olmalı ve birlikte bir şeyler başarmaya çalışılmalıdır. En önemli konu ise basketbol oynamak için yetenekli olmak yetmez gerçekten basketbolu sevmek gerekir.

700px-Seirin_starters

Seirin Lisesi As 5’lisi

Kuroko aradığı takım ruhunu Seirin’de bulacak mıdır? Bunu izleyip de göreceksiniz ama eminim tahmin ediyorsunuzdur:) Seirin’e bir de Amerika’dan gelen Kagami katılacak ve  kendi tarzıyla Gölge Oyuncu Kuroko’nun Işığı olacaktır. Kuroko’nun basketbolda farklı bir yeteneği vardır. O basket atmayı hedeflemez, oyuncular arası pas vererek takımı güçlendirir. Bu bakımdan tam bir takım oyuncusudur ama basket atamama durumu ilerleyen zamanlarda başına dert olacaktır.

DeadFish-Kuroko-no-Basket-2-18-720pAAC.mp4_snapshot_04.26_2014.02.08_15.12.40

Turnuvalarda Kuroko eski takım arkadaşlarıyla karşılaşacak ve her birine Kuroko’nun basketbol tarzıyla neler yapabildiğini gösterecektir. Bu arada takım içinde dostluklar gelişecek ve hepsi kendilerini bireysel olarak geliştirirken takım odaklı düşünmeyi öğreneceklerdir.

Kuroko No Basket Season 2 Episode 1 a4

Çok beğendiğim ve 3. sezonu merakla beklediğim bir seriydi. Eğer birikmiş bölüm varsa bir oturuşta 10 bölüm izleyebiliyorsunuz. Çünkü bir maç 5 bölüm sürdüğünden ve çok heyecanlı olduğundan sonucu öğrenmeden bırakamıyorsunuz. Diğer spor animeleriyle kıyaslarsam burada tek bir oyuncuya bel bağlayıp diğerlerini daha güçsüz göstermiyorlar. Her oyuncunun kendine has özelliği var yeri geldiğinde hepsi elinden geleni yapıyor. Bazı oyunlarda çuvallıyorlar bunu da göstermekten çekinmiyorlar. Kullanılan bazı teknikler olağanüstü evet kabul bu bakımdan gerçeklikten uzaklaşıyor ama bunu görmezden gelirsek spor animesi türünde çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tamamen basketbol, takım ruhu, doğal yetenek mi azimli çalışmamı, bireysellik mi takım mi, kazanmak mı kaybetmek mi konuları ekseninde gelişen komedi unsuru tam kararında içinde aşk barındırmayan bir spor animesi.

kiyoshi_teppei_by_lul_lulla-d589h6k

Favori oyuncum Taçsız Krallardan Kiyoshi Teppei, hem oyun tarzı hem doğal yeteneği hem de karakteri bakımından her şeyiyle işte budur diyorum:)  Takımı koruma ve birleştirme iç güdüsüyle ilerleyen Teppei’yi ilk sezon fazla göremiyoruz ama 2. sezon bol bol görüyoruz:)

Kuroko-no-Basket-ED-3-2

İzleyecek heyecanlı bir şeyler arıyorsanız bir şans verin derim. Hali hazırda 25’er bölümden oluşan 2 sezonu ve devam eden bir mangası mevcut. Seneye 3. sezon gelecek Winter Cupun galibini öğreneceğiz:)

Yarın yeni bir postta görüşmek üzere, kendinize iyi bakın;)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s